keho.net liikuttaa myös sinua

Pilates, osa III: ohjaaja Katja Keränen ja koekaniinien paljastukset

Meri Pekkanen

Pilates-juttusarjan ensimmäisessä osassa käsiteltiin lajin taustoja ja itse harjoittelua. Toisessa osassa käytiin läpi sitä, kenelle Pilates sopii ja minkälaisia lajeja sen harjoittelu tukee. Nyt viimeisessä osassa pureudumme vihdoin hieman Pilates-ohjaaja Katja Keräsen salattuun sielunelämään sekä valotamme koehenkilöiden testikokemusta tunneista. Koehenkilöinä siis Keho.netin Antti (Akonan) Akonniemi sekä minä itse, Meri (Mukkelis) Pekkanen.

Katjan Pilates-historia

”Olen harrastanut Pilatesta sillä nimellään kahdeksan vuotta, mutta sitä ennen olen tehnyt pilates-harjoitteita tanssiharrastuksen tukena yli viisitoista vuotta. Esimerkiksi baletin floor-barre -harjoituksissa käytettiin paljon Pilateksesta tuttuja periaatteita. Baletissa ja nykytanssissa Pilateksen periaatteet ovat jatkuvassa käytössä, kuitenkin hieman dynaamisemmassa muodossa ja palvelemassa nimenomaan tanssi-ilmaisua.”

Elämä silkkaa Pilatesta?

”Ohjaan liikuntatunteja niin paljon, että oma harjoittelu on nyt hävettävän niukkaa. Silloin kun harjoittelen, teen Pilatesta, joogaa, lenkkeilen, hiihdän tai menen johonkin mahtavaan kehonhuolto- tai tanssiworkshoppiin. Harjoittelen myös bokken-miekalla suht’ säännöllisesti. Uinti on myös lempilajejani, mutta valitettavan harvoin ehdin altaaseen. Pyöräilen paljon, koska se on minun kulkuvälineeni, eli kyseessä ei niinkään ole harrastus kuin minun ”autoni”. Retkiluistelu on myös mukavaa, mutta missä ovat tämän talven jäät?

Jos ei puhuta liikunnasta, niin suurin intohimoni on lukeminen. Musiikki ja kirjoittaminen ovat myös tärkeitä.”

Liikuntaohjaajan eväät

”Syön kaikkea ja hyvällä ruokahalulla. Toki yritän miettiä, että saan tarpeeksi vitamiineja ja hivenaineita ravinnostani. Kalaa yritän syödä säännöllisesti ja skarpata salaatin saannin kanssa. Olen kokeillut viitisentoista vuotta sitten kasvisruokavalion yhtä ääripäätä eli elävää ravintoakin, mutta olen todennut, että monipuolinen sekaravinto sopii minun vartalolleni. Olen armoton herkkuperse, mutta yritän parhaani mukaan korvata jäätelöt ja suklaat terveellisemmillä energialatauksilla. Herkkuja pitää kuitenkin myös elämässä olla: maailma ei kaadu, jos joskus tulee herkuteltua, mutta jos suunnatonta herkuttelua jatkaa joka päivä, niin silloin paino luultavasti hinautuu ylöspäin. Onneksi tykkään myös porkkanoista...”

Pilates testipupujen puntarissa

Keho.netin Antti ”Akonan” Akonniemi kokeili Pilatesta saatuaan Facebookissa Keho.net –hyvinvointihaasteen. Antti haastettiin kokeilemaan uutta lajia, ja koska Pilates oli ennestään vieras vaikka nimenä tuttu, lähti Antti rohkeasti mukaan naisvaltaiselle tunnille. Sivustaseuraajan silmin A.A. pärjäsi kohtuullisen hyvin ja liikunnallisesta taustasta oli varmasti apua. Se on sen sijaan kumma, kuinka miehille näyttää olevan tautisen hankalaa ojentaa varpaitaan…

Antti kertoo omin sanoin

”Tämä oli ensimmäinen kerta Pilateksessa minulle. Astanga-joogaa olen
joskus satunnaisesti tehnyt ja tässä oli jotain samankaltaista. Vatsalihaksiin keskityttiin tosin huomattavasti enemmän. Treeneissä kerrottiin tarkkaan, kuinka liikkeet tulisi tehdä ja missä sekä miltä niiden pitäisi oikein suoritettuina tuntua.

Osa liikkeistä oli erittäin rankkoja, vaikka uskoinkin vatsalihasteni olevan kohtuullisessa kunnossa. Luulisin harjoittelusta olevan huomattavasti apua muuhun harjoitteluun ja lajeihin, eritoten kamppailulajeihin. Pelkkään Pilatekseen en kuitenkaan harjoittelua jättäisi.”

Koehenkilö nro 2 eli oma kokemukseni

Itse olen joskus kokeillut Pilatesta DVD:n voimin omalla kotilattiallani ja saanut ihan hien pintaan. Tunneille olen haikaillut jo pidempään ja odotellut lottovoittoa niiden kustantamiseksi. Löydettyäni vihdoin kohtuuhintaiset tunnit Hakaniemestä läksin Pilatekseen intopiukkana enkä enää jäisi pois mistään hinnasta. Vasta nyt ymmärrän, mistä se DVD:n nainen puhui ja kuinka liikkeet tarkasti tehtyinä ovat aivan killereitä. Syvien lihasten pitkäkestoinen aktivointi on uskomattoman vaativaa.

Katjan Pilates-tunnit ovat mielestäni hyvin rakennettuja enkä muista kelloa katselleeni. Sitä paitsi tuntuu silkalta luksukselta kuunnella ammattilaisen täsmällisiä ohjeita ja unohtaa kaikki muu. Pilateksesta on ollut hyötyä paitsi muissa lajeissani, kuten toiminnallisessa harjoittelussa ja brasilialaisessa jujutsussa, myös arkipäivässä. Se vaati tosin useamman kuukauden Pilates-harjoittelua, ennen kuin tekniikat alkoivat siirtyä Pilates-salin ulkopuolelle, ja edelleen olen aloittelija.

Jos itsellä ei ole mitään liikunnallista taustaa, Pilateksen aloittaminen voi tuntua ensin haasteelliselta, mutta lajista saa pian kiinni ja kuten Katja sanoi, siinä riittää opittavaa loputtomiin. Aloittaminen kannattaa. Samaan aikaan kanssani Pilates-tunneille lähti painostamanani nimittäin eräs ystäväni, joka lähtökohtaisesti ei pidä liikkumisesta. Nyt hän on yhtä nauliintunut tunneille kuin minä.

Yhteenvetona

Jos siis kokeneen ohjaajan ja kahden koehenkilön sanaan on luottamista, hyvässä ohjauksessa Pilates on kaikkea, mitä sen luvataan olevan. Mikäli olet kiinnostunut paremmasta kropanhallinnasta ja haluat edistyä lajissasi, testaa Pilates-tunnit vaikka piruuttasi. Saatat saada enemmän kuin odotit.

Keho.net kiittää Katjaa haastattelusta ja jatkaa hallitulla linjalla, tarkasti ja tehokkaana!

Artikkelisarjan muut osat: Pilates, osa I: lajin taustat ja tyypillinen tunti, Pilates, osa II: kenelle ja miksi sekä Pilatesta painonhallintaan

Tilaa keho.net uutiskirje

Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.

Kirjaudu sisään





Muista kirjautumiseni tältä koneelta

Ei tunnusta? Rekisteröidy! Unohtuiko salasana? Tilaa uusi!

Monta syytä liittyä jäseneksi

Artikkelit
Artikkeleita, tutkimuksia, henkilöesittelyitä, vinkkejä...
Linkit
Ravintoon, harjoitteluun ja hyvinvointiin liittyvät ajankohtaiset linkit
Ravinto
Ilmainen ravintoainelaskuri. Seuraa mitä syöt ja saa ideoita keho.netin reseptiarkistosta!
Keskustelu
Laadukasta ja asiallista keskustelua hyvinvoinnista.
Uutiskirje
Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.

Keho.net haku