15:10
08.09.2010
Laihdutus
21.01.2003 11:23Laihdutus
Laura
viestejä
9
Missä ihmeessä on vika, kun paino ei suostu laskemaan? Olen 163/60 ja tavoitteena olisi pudottaa viitisen kiloa. Olen parin vuoden ajan käynyt salilla 3xvko, polkenut kuntopyörää 5xvko 1-1½ h kerrallaan + ½ h kävelylenkki joka aamu. Aiemmin, kun söin mitä sattui, paino pysyi samana, nyt olen pari kuukautta sitten ruvennut muuttamaan ruokavaliotani terveellisempään suuntaan ja syön nykyään n.1400 kcal/vrk. (Laskin jossain kokonaisenergiankulutuksekseni n.2000kcal/vrk) Paino vaan ei putoa. Tässä parin kuukauden aikana on lähtenyt huimat 1,1 kiloa. Mikä tässä nyt on vikana???
21.01.2003 11:33
jk2
viestejä
724
Kasvatat lihasta kun olet luultavasti nostanut proteiininsaantia ruokavalion muutoksen mukana? Usko siihen mitä peili kertoo, älä vaakaan...
21.01.2003 11:35
Jason
viestejä
2221
Itsehän sen tuossa sanot: "syön nykyään n.1400 kcal/vrk. (Laskin jossain kokonaisenergiankulutuksekseni n.2000kcal/vrk"
--> tässä on ainakin yksi mahdollinen sudenkuoppa. Oletan, että kun söit ennen sanomasi mukaan "mitä sattuu", söit silti VÄHEMMÄN kuin nykyään? Jos tämä pitää paikkansa, on jälleen kerran hyvinkin mahdollista että kyseessä on ns. "säästöliekki".
harrastat myös mielettömän paljon tuota liikuntaa, vähempikin riittäisi.. Kuntosalin ja aerobisten treenien suhdekin on on hyvin tärkeä - ettei tule tehtyä liikaa.
Vaihtoehto tosiaan siis on että jatkat terveellisesti syömistä nostaen tasaisesti kalorimääriäsi. Et taremmin kerro kuinka olet aikaisemmin syönyt joten on hyvin vaikeaa auttaa. Jos et ole koskaan syönyt kulutustasi vastaavaa kalorimäärää niin ongelma on varmasti tuossa.
Toisaalta, tuo 1,1 ei ole huono tulos mikäli paino on laskenut jo sitä enne: tuolla tahdilla et ainakaan menetä lihaksia.
Kärsivällisyyttä, kärsivälisyyttä..;-)
21.01.2003 11:44
jk2
viestejä
724
2000 kcal kokonaiskulutus on tosiaan luultavasti alakanttiin tuolla liikuntamäärällä. Pyöräily + kävely kuluttaa kokoisellasi olisko jotain 400-600 kcal ylimääräistä (?), jolloin jäljelle jäisi laskemastasi 2000 kcalista vain 1500 kcal loppupäivän perusaineenvaihdunnalle + hyötyliikunnalle + punttisalikerroille. Kuulostaa melko alhaiselta. Ainakaan ratkaisu ei ole lisätä liikuntaa tai vähentää ruokaa.
Vähän off-topic, sorry, mutta mikähän siinä on että tytöt/naiset ovat paljon taipuvaisempia nostamaan dieetillä aerobisen jonnekin ihan mahdottomuuksiin, kuten tässäkin tapauksessa vajaa pari tuntia melkein joka päivä? Salin lisäksi?
21.01.2003 11:47
Jason
viestejä
2221
jk2: sitä mäkään en ymmärrärrä.. ;-)
Itselläni kun tuntuu paino lähtevän laskuun välittömästi jos lisään aerobista kolmeen-neljään kertaan viikossa. Mutta näin se mielestäni pitää ollakin..Syömiset ja treenit tasapainoon.
21.01.2003 11:56
jk2
viestejä
724
Mulle hardcore-aerobista on joskus viikonloppuaamuisin aamukävely, ja salitreenin päälle tehty 15 min kuntopyörä + 5 min fillarointi kotiin.
Otan muuten takaisin tuon arvauksen lihasmassan kasvusta. Tuskin tuolla määrällä ruokaa ja aerobista mitään kasvatetaan.
21.01.2003 11:56
Laura
viestejä
9
Jason82: Söin kyllä ennen paljon paljon enemmän. Jos rupean nostamaan kalorimääriäni, eikö siitä seuraa lihominen, kun tuo paino ei näillä kalorimäärillä tunnu putoavan?
21.01.2003 12:00
Jason
viestejä
2221
Kehottaisin sua nyt ensin rajottamaan tuota aerobista: tossa määrin siitä ei ainakaan ole mitään hyötyä.
Tee vaihtoehtoisesti joka aamu tunnin reipas kävelylenkki taikka sitten kolme-neljä kertaa viikossa joku muu aerobinen treeni näiden kolmen salitreenin lisäksi.
Voisit kuitenkin kertoa mitä ihan tarkalleen ottaen syöt? lähinnä ruokavaliosi koostumusta prot-hh-r kyselen?
21.01.2003 12:13
Laura
viestejä
9
Suunnilleen 60% hiilihydraatteja,25% proteiinia,15% rasvaa. Vähän tuo kyllä vaihtelee.
Siis miksi pitäisi rajoittaa aerobista, eikö se nimenomaan polta rasvaa? Täällä tyhmä ihmettelee ;-)
21.01.2003 12:33
jk2
viestejä
724
Rajansa kaikella. Liika aerobinen nakertaa lihaksistoa varsinkin jos sitä vedetään kovilla alikaloreilla. Vaikuttaa myös palautumiseen heikentävästi.
Mun mielestä läskiä voi polttaa ilmankin aerobista pelkällä salilla käynnillä, mutta tokihan se nopeuttaa prosessia ja kaikki ei tykkää raudan heiluttelusta.
Jossain oli hyvä vinkki sille miten kannattaa tuota kalori-liikuntatasapainoa lähestyä: lasketaan energiansaantia 250 kcal, ja lisätään kulutusta liikunnan kautta samat 250 kcal. Tähän ei paljoa lisäliikuntaa tarvita, olisko joku tunti kävelyä päivässä tai railakas punttitreeni.
Emmätiä, olisko se nyt katastrofi jos kokeilisit ruokailla säännöllisesti mutta enemmän, ja tekisit aerobiset vaikka salin välipäivinä sen jasonin ehdottaman 3-4 kertaa. Pahin mitä tapahtuu on se että paino ei liikahda minnekään, mutta sen jälkeen on hyvä sitten lähteä uudelleen laskemaan kalorinsaantia, kun on tilanne saatu normalisoitua.
(Jos joku=Anssi tietää tarkemmin, korjatkaa, mutta muistaakseni viikon kulutuksen mukaisen syönnin pitäisi normalisoida elimistön tila niin että se ei koe enää olevansa nälkiintymässä eli mm. leptiinitasot alkavan palata ennalleen.)
21.01.2003 12:36Virtuaalihovimestari
kevätkeiju
viestejä
4
Nyt alkaa tajuumaan miksi paleltaa eikä paino laske; liian vähän kaloreita!
Käväsin Virtuaalihovimestarilla laskemassa päivän ruoat ja näistä tuli 1260 kcal, jos vielä heitän reippaan 8 km lenkin päälle...olen sitten sillä ns. "säästöliekillä", joten eikun lisää ruokaa listaan!
Tässä tänpäiväinen ruokalistani;
Banaani 150 g,
Edam17 x 4 viipaletta,
jauhelihakeitto 300g,
Jogurtti vähär. 125gx1,
kaurapuuro veteen 250g,
kevytmaito 1,5% x 1 lasi,
kurkku 8 viip.,
maitorahka 75g,
makaroni 65g,
muna 1kpl,
näkkileipä(ruis) 12gx2,
omena,
ruisleipä 35gx2,
suolakurkku 2 palaa(10g),
tomaattix1,
tonnikalasäilyke (vesi) 125g.
Hirveästi saa kyllä syödä! Jos jollakin on sanomista tuosta "virtuaalihovimestarin" arvioinnista...senkun...minä tyttö lisään vielä jotain illan viimeisille tunneille....ja laihdun!
21.01.2003 12:42
jk2
viestejä
724
Aha, sait nimenkin samalla :) Varmaan kutri.net -sivuilta löytyisi tietoa siitä mihin kalorimäärään kannattaa tähdätä, ja kantsii seurata tilannetta se pari viikkoa ainakin.
21.01.2003 13:10
jk2
viestejä
724
Ai jaa, luulin että olit sama kuin tuo keiju kun viestien määrä mätsäsi.
21.01.2003 13:33Kyssäri..Laura
Lerssi
viestejä
22
Millä kuntosalilla käyt?
Jos se onki siinä että reenaat liika kovaa..=)
Kaikki lähtee henkiseltä puolelta...
21.01.2003 13:36Rasvat
Jossu
viestejä
535
Laura: saat vain 15 % kokonaisenergiastasi rasvasta (mikäli olet laskenut nuo prosentit oikein). Se taitaa olla suurin ongelmasi: jos rasvaa saa liian vähän, keho ei hevillä luovu varastoistaan..:) Ylärajanahan pidetään 30%, jostain luin että 15% on ehdoton alaraja, ja paljon liikkuvalla se on käsittääkseni liian vähän. Koitapa nostaa rasvojen osuutta edes 20 prosenttiin, saattaisi auttaa.
21.01.2003 13:40
jk2
viestejä
724
Menes nyt sinne kutri.netiiin ja lueskele niitä tämä iltapäivä. Oppi ei ojaan kaada tässäkään touhussa.
Sinun täytyy olla kirjautuneena sisään jättääksesi vastauksen.
Tilaa keho.net uutiskirje
Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.
Kirjaudu sisään
Ei tunnusta? Rekisteröidy! Unohtuiko salasana? Tilaa uusi!
Monta syytä liittyä jäseneksi
- Artikkelit
- Artikkeleita, tutkimuksia, henkilöesittelyitä, vinkkejä...
- Linkit
- Ravintoon, harjoitteluun ja hyvinvointiin liittyvät ajankohtaiset linkit
- Ravinto
- Ilmainen ravintoainelaskuri. Seuraa mitä syöt ja saa ideoita keho.netin reseptiarkistosta!
- Keskustelu
- Laadukasta ja asiallista keskustelua hyvinvoinnista.
- Uutiskirje
- Kokoamme uutiskirjeeseen parhaat palat kätevinä linkkeinä.







